Biblioteka szkolna

Godziny otwarcia biblioteki w roku szkolnym 2021/2022

Poniedziałek 7:30-14:30

Wtorek 7:30-14:30

Środa 7:30-14:30

Czwartek 7:30-14:30

Piątek 7:30-12:15

 

Biblioteka mieści się na parterze budynku szkoły, w miejscu bardzo dogodnym dla wszystkich pragnących skorzystać z jej oferty. W skład biblioteki wchodzą dwie sale - jedna, w której mieści się magazyn z książkami (z wolnym dostępem do półek) i druga - z małą czytelnią i stanowiskiem komputerowym dla uczniów.

Księgozbiór biblioteki liczy ponad 8100 woluminów (w tym podręczniki i zbiory audiowizualne). Podzielony jest na kilka tematycznych działów. Lektury ustawiono w układzie alfabetycznym. Dużą część księgozbioru zajmuje beletrystyka.

W roku szkolnym 2016/2017 nasza biblioteka otrzymała spory zastrzyk gotówki - w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa udało nam się pozyskać 12 500 złotych, które zostały wykorzystane na zakup nowości wydawniczych, lektur oraz pozycji pozostających w sferze zainteresowań młodych czytelników.

W ramach Małopolskiej Chmury Edukacyjnej w roku szkolnym 2018/2019 zainstalowano w bibliotece terminal z kamerą, umożliwiający uczniom połączenia online z pracownikami krakowskich uczelni wyższych.

Biblioteka pełni także funkcję centrum informacyjnego. Pracownicy biblioteki udostępniają książki i inne źródła informacji, tworzą warunki i uczą umiejętności poszukiwania i  wykorzystywania informacji z różnych źródeł.  Starają się rozbudzać i rozwijać indywidualne zainteresowania uczniów oraz pogłębiać u uczniów nawyk czytania. Prowadzą zajęcia z edukacji czytelniczej
i medialnej, w trakcie których kształtowane są czytelnicze umiejętności wyszukiwania informacji na określony temat z uwzględnieniem zainteresowań uczniów.

W bibliotece regularnie przygotowuje się gazetki i  wystawy o pisarzach w związku z ważnymi rocznicami literackimi.

Biblioteka pełni także funkcję quasi-świetlicy. Uczniowie przebywają w niej oczekując na rozpoczęcie lekcji lub po ich zakończeniu, oczekując na odjazd autobusu.

Pod opieką biblioteki znajduje się półka bookcrossingowa, z której można zabrać książkę lub zostawić swoją, aby mógł ją przeczytać ktoś inny.

 

Hits: 4591