Narodowe czytanie

4 września na żabnieńskim rynku odbyło się Narodowe Czytanie, w którym tradycyjnie uczestniczyli uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły.

W tym roku czytaliśmy wspólnie „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Dramat, który jeszcze kilka lat temu, należał do kanonu lektur w szkole średniej, to tragifarsa, czyli utwór łączący elementy komedii i tragedii. Główna bohaterka – Aniela Dulska – jest postacią obłudą, dwulicową, fałszywą, chciwą, nie potrafi okazać życzliwości, gardzi ludźmi biednymi, słabymi i wrażliwymi. Wszystko co robi, robi na pokaz. Jej postawa, nazywana dulszczyzną, prezentuje pozorną moralność; życie w zakłamaniu i obłudzie.

W sobotę, wraz z czytającymi, którzy ubrani byli w stroje nawiązujące do epoki, przenieśliśmy się na chwilę do Dwudziestolecia Międzywojennego i świetnie się bawiliśmy. Sztuka Gabrieli Zapolskiej, mimo upływu lat, nie traci na aktualności i wciąż jest zabawna. Zachęcamy wszystkich do sięgnięcia po lekturę lub obejrzenia spektaklu. Naprawdę warto!