SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM

b_300_300_16777215_00_images_phocagallery_2019-2020_spotkanie-z-podroznikiem_DSC_4076.JPG19 lutego uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami spotkali się z  panem  Dariuszem Rocheckim, członkiem grupy TRZASK. Tym razem podróżnik przybliżył nam środowisko przyrodnicze, religię i kulturę Omanu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Spotkanie wzbogacone było prezentacją zdjęć wykonanych podczas podróży.

W ciągu ostatnich sześćdziesięciu lat dzięki złożom ropy naftowej oba kraje przeszły olbrzymie przemiany gospodarcze i społeczne. Jednak niemal w każdym  aspekcie życia widoczne jest w nich przywiązanie do tradycji i religii.

Uczniowie wysłuchali opowieści o piaszczystych terenach Omanu, przystosowaniu wielbłądów do życia na nich. Na prezentowanych slajdach widzieli plaże, na której żółwie zielone składają swoje jaja. Usłyszeli o niepowtarzalnych obiektach wybudowanych na tych terenach, takich jak: sztuczne wyspy widoczne z kosmosu (np. Wyspa Palma), najwyższy budynek świata -Burj Khalifa (125 pięter) oraz stok narciarski na środku pustyni. Z zainteresowaniem słuchali o szpitalu dla sokołów w Abu Dhabi, w którym ptaki poddawane są  różnym zabiegom upiększającym, opłacanym przez szejków. 

Młodzież dowiedziała się jak żyją  mieszkańcy tych krajów, czy muszą pracować, skąd mają środki do życia. 
Pan Dariusz Rochecki opowiedział nam o możliwości zrobienia zakupów w Dubaju. W ofercie... suknia cała ze złota (za „jedyny” milion złotych).W trakcie spotkania przedstawione zostały także rekwizyty przywiezione z Bliskiego Wschodu, m.in. tradycyjne stroje, w które przebrali się uczniowie.

Spotkanie przybliżyło wszystkim ten zupełnie odmienny od naszego region świata.