11 listopada 1918 r. to jedna z najważniejszych dat w historii polskiej państwowości. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność. Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo.
Aby uczcić Dzień Niepodległości, uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Żabnie aktywnie włączyli się w narodową akcję „Szkoła do Hymnu 2024” i w poprzedzający święto piątek, o godz. 11:11, wspólnie odśpiewali przed budynkiem szkoły Hymn Polski.
11 listopada uczniowie naszej szkoły zaprezentowali również program słowno-muzyczny towarzyszący gminnym obchodom Dnia Niepodległości pod Pomnikiem „Poległym za Ojczyznę” w Żabnie. Najważniejszym punktem uroczystości było złożenie przy pomniku, obok urn z Katynia i Bełżca, urny z ziemią z Monte Cassino. Podczas tych gminnych obchodów obecny był także sztandar szkoły, który dumnie reprezentował całą społeczność.
Społeczność szkolna uczestniczyła również w akademii z okazji Święta Niepodległości zorganizowanej w Gminnym Centrum Kultury w Żabnie. W ramach tego wydarzenia uczniowie klas 3PE, 3TI i 1TP pod opieką nauczycieli: pani Iwony Fijał, pani Katarzyny Szwiec oraz pani Kingi Schab, przygotowali wyjątkowy spektakl, który poruszał temat polskiej niepodległości i zmieniającego się na przestrzeni lat podejścia do patriotyzmu.
Przedstawienie zostało podzielone na dwie części, symbolizujące historię i współczesność. W części historycznej ukazano dramatyczne losy Polaków pod zaborami – walkę, cierpienie oraz niezłomną miłość do ojczyzny, która motywowała do powstań i poświęceń. Zaborcy, ubrani na czarno, ucieleśniali represje i próbę wykorzenienia polskiej tożsamości.
Z kolei współczesność przedstawiono jako beztroskie życie młodzieży, pochłoniętej wygodą i rozrywką, często zdystansowanej od wartości patriotycznych. Symbolicznie zarysowano obojętność młodych ludzi wobec historii i świętowania takich dni jak Dzień Niepodległości. Jednak w końcowych scenach uczniowie zaczynają rozumieć znaczenie wolności i dumy narodowej. Odrzucają obojętność, wyrażając radość i wdzięczność za życie w niepodległej Polsce.
Spektakl zakończył się wspólnym odśpiewaniem pieśni Rota oraz wniesieniem polskich flag na scenę, co stanowiło wzruszający finał i przypomniało widzom, że współczesna wolność i niezależność nie byłyby możliwe bez poświęceń przeszłych pokoleń.