14 grudnia delegacja uczniów i nauczycieli naszej szkoły, na zaproszenie Fundacji im. ks. J. St. Pasierba wzięła udział w koncercie poetycko-muzycznym „Lecz moja pamięć trwa wierna i żywa”. Wydarzenie miało miejsce w Auli Jana Pawła II na Uniwersytecie Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie. Poczty sztandarowe trzech szkół noszących imię ks. Janusza Stanisława Pasierba z Pelplina, Tczewa i Żabna oraz gości powitała Prezes Zarządu Fundacji Maria Wilczek. Na program koncertu złożyły się utwory na harfę w wykonaniu Anny Sikorzak-Olek oraz prezentacja wierszy ks. Janusza Pasierba w wykonaniu Mai Komorowskiej. Została również wręczona nagroda Fundacji.
W przededniu koncertu uczestnicy wyjazdu mieli okazję obejrzeć w Teatrze Muzycznym Roma musical „Aida” z muzyką Eltona Johna i librettem opartym na operze Giuseppe Verdiego pod tym samym tytułem. Miejscem akcji jest starożytny Egipt, a fabuła opowiada o zakazanej miłości Aidy, nubijskiej księżniczki wziętej do niewoli przez Egipcjan, i Radamesa, kapitana egipskiej arii zaręczonego z Amneris, córką faraona.
Spektakl poruszył widzów wspaniałą muzyką, śpiewem i choreografią, płynnymi dekoracjami
i dramatyczną kulminacją.
W programie wycieczki była także czasie wizyta na Zamku Królewskim, spacer po oświetlonej świątecznie Warszawie a także wizyta przy grobie ks. Jerzego Popiełuszki oraz zwiedzanie poświęconego mu muzeum, powstałego niedługo po jego męczeńskiej śmierci. Muzeum
w nowoczesnej multimedialnej formie przedstawia bł. ks. Jerzego Popiełuszkę jako kapłana pełniącego swą posługę w trudnych historycznie czasach i jego drogę do męczeństwa.
W sobotnie przedpołudnie uczestnicy wyjazdu odwiedzili również Cmentarz Powązkowski – zabytkową nekropolię, miejsce pochówku wielu znanych i zasłużonych osób – żołnierzy powstań narodowych od insurekcji kościuszkowskiej do powstania warszawskiego, działaczy niepodległościowych, wybitnych pisarzy, poetów, artystów, myślicieli, lekarzy, prawników, sportowców, polityków i duchownych.
Należy mieć nadzieję, że wyjazd dostarczył uczestnikom wielu pozytywnych wrażeń i wzruszeń a kontakt z tak różnymi formami i tekstami kultury poszerzył wiedzę historyczną uczniów, pobudził ich wrażliwość artystyczną i ciekawość poznawczą.
Wyjazd do Warszawy przygotowała i zorganizowała Pani mgr Krystyna Streb.