Ostrzeżenie dla Rodziców i Uczniów!

Informacja dla rodziców i uczniów w związku z niepokojącymi doniesieniami dotyczącymi zagrożeń w internecie

 Mimo, że gry komputerowe mają sporo zalet (np. wspierają rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny dzieci, pozytywnie wpływają na spostrzegawczość, procesy myślowe, refleks) należy pamiętać o wielu zagrożeniach, które ze sobą niosą i bacznie obserwować dzieci i młodzież aby w porę zapobiec negatywnym skutkom gier.

Z badań wynika, że ok 60% dzieci i ponad 90% młodzieży gra w gry. Jednym ze sposobów unikania zagrożeń jest dopasowanie gier do wieku dzieci i młodzieży. Na stronie www.pegi.info można sprawdzić nie tylko kategorię wiekową gry ale także znaleźć oznaczenia informujące o szkodliwych treściach występujących w grze takich jak przemoc, wulgaryzmy czy hazard. Warto zapoznać się z klasyfikacją gry zanim dokonamy jej zakupu.

 

Gry zawierające agresję i brutalną przemoc powodują wzrost poziomu agresji u dzieci i uczą wrogich zachowań wobec innych ludzi a także powodują przekonanie, że jedynym sposobem na rozwiązywanie problemów jest używanie siły.

 

Ostatnio wielką popularnością wśród młodzieży w Polsce  cieszy się  gra „Blue Whale Challenge”  czyli „Niebieski wieloryb”. Jest to gra która zagraża życiu dzieci i nastolatków. Pojawiła się w Rosji i z jej powodu ponad setka młodych ludzi popełniła tam samobójstwa. Psychologowie ostrzegają, że szczególnie narażone na udział w grze są osoby o niskiej samoocenie i poczuciu własnej wartości.

 

 

 

Jak uniknąć niebezpieczeństwa?

 

Podajemy kilka zasad, które mogą pomóc rodzicom w zapobieganiu problemom ustaleniu mądrych zasad korzystania z komputera:

 

                    określ zasady dotyczące czasu jakie Twoje dziecko może przeznaczyć na gry komputerowe

 

                    zainteresuj się w co gra twoje dziecko i czy gra jest dla niego odpowiednia

 

                    przed zakupem sprawdź grę w systemie oceny gier PEGI

 

                    zwróć uwagę czy w zachowaniu dziecka nie pojawiają się sygnały uzależnienia od komputera

 

                    upewnij się, że Twoje dziecko z powodu grania nie zaniedbuje obowiązków szkolnych i domowych

 

                    sprawdź czy gra jest pozbawiona mikropłatności

 

                    pamiętaj, że istnieją minigry, które nie wymagają instalacji, a zawierają treści nieodpowiednie dla dzieci

 

                    zwróć uwagę czy w grze można kontaktować się z innymi graczami. Jeżeli tak, sprawdź czy znajomości jakie zawiera twoje dziecko są bezpieczne

 

                    pamiętaj, że możesz założyć na komputerze filtr rodzicielski, który ograniczy dziecku dostęp do niebezpiecznych stron także wtedy gdy nie ma Cię w domu

 

                    a przede wszystkim, rozmawiaj z dzieckiem !

 

 

 

Gdzie możemy znaleźć profesjonalną pomoc?

 

W celu uzyskania porad i wskazówek rodzice mogą dzwonić pod nr 800100100, oferujący bezpłatną i anonimowa pomoc dla rodziców, nauczycieli i pedagogów.

 

Dzieci i młodzież, którzy potrzebują pomocy, chcą z kimś porozmawiać o swoich problemach mogą dzwonić pod nr 800121212 ( telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka)